Toksinlerden Arınma

Toksinlerden Arınma

Toksinlerden arının, sağlığınızı güçlendirin ve kendinizi çok daha iyi hissedin!

Büyük şehirlerde yaşarken egzos, duman gibi çevre kirliliği yaratan zararlı maddelerle karşılaşmamak mümkün değil. İstemeden çevremizden ve besinlerden vücudumuza aldığımız toksinler beden sağlığımıza zarar vererek hastalanmamıza sebep oluyor. Sağlığımıza zarar veren bu toksinler karaciğerimizde gerçekleşen detoksikasyon işlemiyle zararsız hale getirilerek bedenimizden uzaklaştırılıyorlar. Detoks işleminin kaliteli bir şekilde yapılabilmesi için bazı besinlerle bedenimize destek sağlamalıyız.

 

Sarımsak ve soğan içeriklerindeki sülfür ile karaciğer dostu besinlerdir. Aynı zamanda sarımsak kolesterol yapımını azaltmakta ve kan basıncını düzeltmektedir. Bu faydalarından yararlanmak için çok yüksek miktarlarda olmamak koşuluyla yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Sarımsağın yüksek miktarlarda tüketilmesinin kan sulandırıcı özelliğinin ve bazı ilaçlarla etkileşiminin olabileceği unutulmamalıdır.

 

Lahana, brokoli ve brüksel lahanası içeriklerindeki indol-3-karbinol bileşiği ile karaciğere destek veren besinlerden. Ayrıyeten lahana, brokoli ve brüksel lahanası gibi sebzeler yüksek vitamin içerikleri ile bağışıklığınızı güçlendirir, lifli yapılarıyla uzun süre tok tutar, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak toksinlerin bağırsaktan emilmesini engeller ve emilmeden atılmasını sağlar.

 

Selenyum ve çinko minerallerinin eksikliğinde toksinlerden arınmak zorlaşıyor. Bu minerallerin en zengin ve kaliteli kaynakları balık ve diğer deniz ürünleri, et, yumurta, süt ve süt ürünleri ile kuruyemişlerdir. Sağlıklı bir birey haftada en az iki kez balık, günde 2 porsiyon süt veya süt ürünleri, günde bir adet yumurta ve günde 100-150 gram kadar yağsız et tüketmelidir. Bu porsiyonların kişi özelliklerine göre değişebileceği unutulmamalıdır.

 

Baklagiller ve tam tahıllar B kompleks vitaminleri ve diğer fonksiyonel bileşiklerle sağlığımızı güçlendiren besinlerden. Bu grup besinleri tüketirken önemli olan doğru miktarlarda tüketerek hem sağlığımızı güçlendirmek hem de kilo kontrolü sağlayabilmek.

 

Antioksidant özellikleri ve karaciğerde işlemler esnasında kullanılan vitamin ve fonksiyonel bileşiklerden dolayı sebze ve meyveler günlük beslenmemizde mutlaka olmalı. Özellikle bu mevsimde mandalina, portakal, kivi ve nar gibi vitamin içeriği yüksek meyveleri ve koyu yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak, roka, maydanoz, kuşkonmaz, biber,  pancar, turp ve enginar gibi fonksiyonel bileşiklerden zengin sebzeleri evinizden eksik etmemeye çalışın.

 

Su toksinlerinden arınmada ilk işlemden son işleme kadar kullanılan en değerli kaynaktır. Maalesef havalar soğudukça günlük su tüketmeyi unutuyoruz. Bedenin çalışması için su tüketmeyi ihmal etmeyin. Su tüketmeyi unutmamak için  yanınızda mutlaka suyunuzu taşıyın, masanızdan su bardağınızı eksik etmeyin.

Diyetisyen Doğa Peksever