Yaz Diyeti

Yaz Diyeti

''Yarın başlıyorum.’’ ’’Bu pazartesi başlıyorum.’’ ''Hayır, yine başlayamadım gelecek pazartesi kesin başlıyorum.’’ Diyete başlamak için pazartesinin gelmesini bekledik durduk tüm kış ve işte sonunda yaz geldi çattı. Bahaneler uydurduk, irademizi kullanamadık, diyete başlayamadık. Kaygılanmayın; sağlıklı kilonuza ulaşmak için hiç geç değil.

 

Metabolizmamızı canlandıran yeterli ve dengeli beslenme ve haftada sadece 3 kez birer saat yapacağınız egzersiz ile birkaç kilo fazlanızdan kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı kilonuzu yeterli ve dengeli beslenmeyi hayat tarzınız haline getirerek sürdürebilirsiniz. İşte metabolizmanızı hızlandırmak için uygulamanız ve dikkat etmeniz gereken püf noktalar:

 

Metabolizmanızı canlandırmak için ilk adım olarak öğün atlamamaya özen gösterin. Günde 3 ana, 3 ara öğün tüketin. Öğün atlamayı engellemek için gün içerisinde hangi saatlerde nerelerde bulunacağınızı önceden düşünün. Ana öğün saatlerinizi ona göre ayarlayarak evde mi dışarıda mı yemek yiyeceğinize karar verin ve önceden hazırlıklı olun. Kendinize minik ara öğünler hazırlayarak yanınızda bulundurun. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Uyku saatinizden yarım saat azaltarak kahvaltınız için kendinize zaman ayırın ve doyurucu bir kahvaltı ile vücudunuzun ihtiyacını karşılayın. Güne daha güçlü başlayarak bedeninizi aç bırakmayın. Unutmayın aç kalan bir beden metabolizması hızlı çalışamaz ve uzun bir açlık sonrasında yediğiniz besinler vücudunuzda yağ olarak depolanarak zayıflamanızın aksine kilo alınımınıza sebep olur. Bu yüzden kahvaltı ile metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlamak daha fit bir bedenin altın kurallarından. Öğünlerinizi tüketmek için çok acıkmayı beklemeyin.

 

Acıkmadan, doğru saatlerde öğünlerinizi tüketin. Bunun için de günlük planınıza uygun şekilde beslenme saatlerinizi ayarlayın ve bu saatlerden şaşmayın. En fazla 3 saat arayla yapacağınız ana ve ara öğünler acıkma hissinizin oluşmasını ve bir sonraki öğünde bilinçsizce büyük porsiyonlar tüketerek fazla enerji almanızı engelleyecektir. Öğle ve akşam yemeğinizde süt, et, sebze ve glisemik indeksi düşük karbonhidrat gruplarından doğru oranlarda tüketerek uzun süreli tokluk sağlayın ve fast food besinlerden uzak durarak gereksiz enerji alımını önleyin. Ara öğünlerinizde tercihinizi ise taze veya kuru meyve, süt, yoğurt, ayran, kuruyemişler gibi besleyici değeri yüksek iken aynı zamanda düşük kalorili besinlerden yana kullanarak sağlıklı kiloya ulaşmanızı hızlandırın.

 

Yaz aylarına girerken glisemik indeksi yüksek besinlere dikkat edin. Glisemik indeks, besinlerin kan şekerini yükseltme hızına verilen değerdir. Glisemik indeksi yüksek olan besinler hızla sindirilip hızla bağırsaklardan emilir ve kana karışır. Bu durumda kan şekerini hemen yükseltir ve hemen yükselen kan şekeri hızla düşer. Bu da kısa süreli tokluğa sebep olur. Tam tersi olarak düşük glisemik indeksli besinler ise yavaşça sindirilip bağırsaklardan emilir ve kan şekerini yavaşça ve daha düşük bir seviyede yükseltip daha uzun sürede düşürerek uzun süreli tokluk sağlar. Yüksek glisemik indeksli besinler hemen acıkmamıza ve diğer besinlere saldırmamıza sebep olurken düşük glisemik indeksli besinler ise uzun süre tok kalmamıza ve başka besin tüketme ihtiyacı duymamamıza sebep olur.

 

Yaz aylarında çıkan ve bizim de tüketmeyi çok sevdiğimiz kavun, karpuz, incir gibi tatlı meyveler glisemik indeksi yüksek meyvelere örnek olarak gösterilebilir. Bu güzel tatlı meyveleri hiç tüketmeyeceksiniz demek çok yanlış olur. Hiç tüketmemek yerine küçük porsiyonlarla ara öğünlerimizde bu meyvelere yer vermek en doğrusu olur. Yaz aylarında daha da artan su ihtiyacımız ve sağlıklı bir beden için su içmeyi sakın unutmayın. Su ile hem metabolizmanızı canlandırın, hem de vücudunuzdaki toksinlerden arının. Unutmayın susadığınızı hissettiğinizde vücudunuz çoktan susuz kalmış demektir. Bu yüzden su içmek için susamayı beklemeyin. Şişenizi yanınızda bulundurun ve günde en az 10 bardak su içmeyi prensip haline getirin. Su içmekten hoşlanmıyorum diyorsanız da suyunuzu nane, limon, zencefil gibi sevdiğiniz tatlarla tatlandırarak hem su içerek vücudunuzun çalışmasını sağlayın hem de güzel tatlar sayesinde aç hissetmenizi engellemiş olun.

Metabolizma hızınızı arttırmak için kaçınılmaz yol olan fiziksel aktiviteyi hayatınızdan eksik etmeyin. Spor salonuna gidecek vaktim yok diyorsanız haftada 3 kez en az bir saat temiz havada yürüyün. Bunun yanında yürüyüş mesafesi olan yerlere arabayla gitmeyi tercih etmeyin, asansör yerine merdivenleri tercih edin, kendinize ağırlıklar hazırlayarak evde otururken bile kol kaslarınızı çalıştırarak fiziksel aktivitenizi arttırın.

Beslenme ve egzersiz dışında metabolizmanızı etkileyen bir diğer büyük etmen ise uykudur. Az veya çok uyumamaya dikkat ederek uykunuzu düzene sokun. Bu sayede hem daha sağlıklı bir metabolizmanız olur hem de kedinize daha çok vakit ayırabilmiş olursunuz. Sağlıklı kilonuza ulaşmak için haftanın belirli günlerini, belirli mevsimleri beklemeyin. Sağlıklı beslenmeyi ertelemek fazla kilolarınızdan kurtularak daha mutlu olmayı ertelemek demektir. Unutmayın ki gerçekten isterseniz yapamayacağınız hiçbir şey yoktur. Sağlıklı ve huzurlu bir yaz mevsimi dilerim.

Diyetisyen Doğa Peksever